Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nierozerwalny związek oznacza jedno świadczenie

12 października 2016 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka

VAT

Gdy opłaty za media nie zostały uzależnione od stopnia zużycia, ale miały charakter ryczałtowy, a najemca nie ma możliwości wyboru podmiotu, który je dostarcza, to nie są to świadczenia odrębne od usługi najmu.

Spółka uzyskuje przychody z najmu lokalu użytkowego. Na podstawie faktury wystawionej przez spółkę najemca płaci czynsz za najem oraz za usługi dostarczania tzw. mediów. Media nie są wkalkulowane w stawkę czynszu. Spółka podkreśliła, że nie jest bezpośrednim dostawcą mediów, lecz kupuje je od bezpośrednich dostawców. Za wodę i ścieki opłaty naliczane są ryczałtem w wysokości ustalonej w umowie najmu, energia cieplna liczona jest od powierzchni lokalu, a za wywóz nieczystości stałych naliczane są opłaty równe wykazanym na fakturze, jaką wystawia spółce odbiorca tych nieczystości. W zakresie opłat za czynsz, wodę i ścieki oraz energię spółka stosuje podstawową stawkę VAT, natomiast opłata za wywóz nieczystości opodatkowana jest stawką 8 proc. Opłaty z tytułu wywozu nieczystości stałych nie są pobierane na podstawie ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach tylko na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z firmą wywożącą nieczystości stałe. Wynajmujący obciąża najemcę opłatą wyliczaną według stawki stosowanej przez odbiorcę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10572

Wydanie: 10572

Spis treści
Zamów abonament