Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmy zainwestują w badania i rozwój

12 października 2016 | Dobra Firma | Michał Kołtuniak
źródło: Rzeczpospolita

Przedsiębiorcy, których projekty będą przystawać do tzw. inteligentnych specjalizacji, mają szansę pozyskania bezzwrotnych dotacji na doskonalenie produktów i technologii i wykorzystywanie ich wyników. Po środki, na realizację takich projektów, można sięgać m.in. z programu „Inteligentny rozwój" oraz programów regionalnych.

Środki unijne na realizację projektów badawczo-rozwojowych znajdują się zarówno w programie ogólnokrajowym tj. w programie „Inteligentny rozwój", jak i w regionalnych programach operacyjnych. Firmy mogą starać się pozyskać zarówno jedne, jak i drugie (chociaż oczywiście nie w tym samym czasie i nie na realizację tego samego przedsięwzięcia – to jest zakazane). Należy jednak podkreślić, że „Inteligentny rozwój" skierowany jest na realizację stosunkowo dużych projektów badawczo-rozwojowych, co wyrażone jest poprzez minimalną dopuszczalną wartość kosztów kwalifikowanych. W zależności od konkretnego działania (części programu), konkursu, a czasem także wielkości przedsiębiorstwa takim progiem mogą być 2 mln zł, 5 mln zł, a nawet 12 mln zł. Mniejsze projekty nie są wówczas przyjmowane. W programach regionalnych te progi są na niższych poziomach, co pozwala włączyć się do gry także mikro i małym przedsiębiorstwom, w przypadku których realizacja wielomilionowych projektów mogłaby przekraczać zarówno ich możliwości, jak i potrzeby.

Krajowe i wojewódzkie

Druga zasadnicza różnica odnosi się do tzw. inteligentnych specjalizacji. Zgodnie z unijnymi wymogami, przyjętymi w okresie 2014-2020, tam gdzie państwa (samorządy) chcą wspierać przedsiębiorców (udzielają im pomocy publicznej) w zakresie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10572

Wydanie: 10572

Spis treści
Zamów abonament