Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komandytariusz nie zawsze może spać spokojnie

12 października 2016 | Dobra Firma | Dariusz Wółkiewicz

ODPOWIEDZIALNOŚĆ | Błędne jest przekonanie, że komandytariusze w spółkach komandytowych oraz wspólnicy w spółkach z o.o., są bezwzględnie wyłączeni od odpowiedzialności wobec wierzycieli.

Kodeks spółek handlowych wyznacza pewną grupę podmiotów, które choć powiązane formalnie ze spółkami, ustawowo zostały zwolnione z ponoszenia odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Do kręgu takich osób należą komandytariusze w spółkach komandytowych oraz wspólnicy w spółkach z o.o. Trzeba jednak pamiętać o przepisach kodeksu cywilnego.

Zakres odpowiedzialności

Pozornie treść przepisów nie budzi wątpliwości. Zgodnie z art. 151 § 4 ksh wspólnik nie odpowiada za zobowiązania spółki wobec wierzycieli. Podobnie w przypadku spółek komandytowych. Zgodnie z art. 111 i 112 ksh komandytariusz odpowiada za zobowiązania spółki tylko do wysokości sumy komandytowej, ale jednocześnie jest wolny od odpowiedzialności w granicach wniesionego wkładu do spółki. Zatem jeżeli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10572

Wydanie: 10572

Spis treści
Zamów abonament