Właściwy sąd i właściwy sędzia
Konstytucja zakazuje manipulowania składem sędziowskim.
Wojciech Hermeliński
Prawo do sądu gwarantuje Konstytucja RP i europejska konwencja praw człowieka (konwencja).
Artykuł 45 ust. 1 konstytucji stanowi: ,,Każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd". Obejmuje w szczególności: prawo dostępu do sądu, tj. do uruchomienia procedury przed sądem; do odpowiedniego ukształtowania procedury sądowej zgodnie z wymogami sprawiedliwości i jawności; do wyroku sądowego, tj. do uzyskania wiążącego rozstrzygnięcia danej sprawy przez sąd; do odpowiedniego ukształtowania ustroju i pozycji organów rozpoznających sprawy.
W rękach parlamentu
Z kolei zgodnie z art. 6 ust. 1 konwencji sąd musi być ustanowiony ustawą; ustawową podstawę musi mieć także organizacja (ustrój) i funkcjonowanie sądu. To oznacza, że ustawa powinna określać kompetencje sądu, postępowanie przed nim, a także kształtowanie składu sądu i przydzielanie spraw (tak np. w wyroku Buscarini przeciwko San Marino). Określenie „ustanowiony ustawą" użyte w art. 6 konwencji gwarantuje m.in., że organizacja wymiaru sprawiedliwości w demokratycznym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta