Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Właściwy sąd i właściwy sędzia

24 stycznia 2017 | Rzecz o prawie | Wojciech Hermeliński

Konstytucja zakazuje manipulowania składem sędziowskim.

Wojciech Hermeliński

Prawo do sądu gwarantuje Konstytucja RP i europejska konwencja praw człowieka (konwencja).

Artykuł 45 ust. 1 konstytucji stanowi: ,,Każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd". Obejmuje w szczególności: prawo dostępu do sądu, tj. do uruchomienia procedury przed sądem; do odpowiedniego ukształtowania procedury sądowej zgodnie z wymogami sprawiedliwości i jawności; do wyroku sądowego, tj. do uzyskania wiążącego rozstrzygnięcia danej sprawy przez sąd; do odpowiedniego ukształtowania ustroju i pozycji organów rozpoznających sprawy.

W rękach parlamentu

Z kolei zgodnie z art. 6 ust. 1 konwencji sąd musi być ustanowiony ustawą; ustawową podstawę musi mieć także organizacja (ustrój) i funkcjonowanie sądu. To oznacza, że ustawa powinna określać kompetencje sądu, postępowanie przed nim, a także kształtowanie składu sądu i przydzielanie spraw (tak np. w wyroku Buscarini przeciwko San Marino). Określenie „ustanowiony ustawą" użyte w art. 6 konwencji gwarantuje m.in., że organizacja wymiaru sprawiedliwości w demokratycznym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10657

Wydanie: 10657

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament