W zakamarkach pamięci
O złej przeszłości nie wolno nikomu zapomnieć – przekonują nowe poruszające reportaże historyczne.
W odkrywaniu niewygodnej przeszłości Martin Pollack ma spore doświadczenie. Zasłynął książką „Śmierć w bunkrze" z 2008 r., w której opisał śledztwo historyczne przeprowadzone we własnej rodzinie. Bohaterem książki stał się Gerhard Bast – doktor praw, gorliwy nazista, gestapowiec, esesman, a przede wszystkim ojciec Pollacka. Bolesna prywatna denazyfikacja sprawiła, że Pollack zyskał opinię odważnego i utalentowanego autora, co potwierdził jego niezwykły reportaż „Cesarz Ameryki" o wielkiej emigracji z Galicji pod koniec XIX w.
Częsty gość w Polsce
Austriacki dziennikarz i pisarz, urodzony w 1944 r., przyjeżdża do Polski regularnie od lat 60. Później na przełomie lat 80. i 90., będąc korespondentem pisma „Der Spiegel", pisał relacje z Europy Środkowej o raczkującej demokracji.
Kluczem do jego najnowszej książki „Topografia pamięci" (przekład Karolina Niedenthal) jest zapomniana przeszłość tej części Europy i wyparte z pamięci wydarzenia, obrazy, ludzie. Pierwsza część to eseje, w których...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta