Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Braki w zarobkach można uzupełnić

24 stycznia 2017 | Dobra Firma | Zygmunt Łobejko

Wiele osób ubiegających się o świadczenia z ZUS boryka się z problemem zniszczenia dokumentacji płacowej byłego zakładu pracy. W odpowiedzi na interpelację Ministerstwo Pracy odpowiada, jak udowodnić wysokość zarobków w takim przypadku.

Zygmunt Łobejko

Przez kilkadziesiąt powojennych lat podstawę wymiaru emerytury lub renty stanowił przeciętny miesięczny zarobek z okresu:

- ostatnich 12 miesięcy zatrudnienia albo

- kolejnych 24 miesięcy zatrudnienia dowolnie wybranych z ostatnich 12 lat zatrudnienia.

Dopiero ustawa z 17 października 1991 r. wprowadziła zasadę, że w podstawie uwzględnia się zarobki osiągnięte w okresie kolejnych 3 lat kalendarzowych wybranych z ostatnich 12 – jeżeli wniosek o świadczenie został zgłoszony do 31 grudnia 1992 r. Później ten okres sukcesywnie przedłużano, aż do 10 lat kalendarzowych z ostatnich 20 – obowiązujący przy składaniu wniosku o świadczenie począwszy od 1 stycznia 2000 r.

Ponieważ według tych zasad zazwyczaj nie było powodu sięgać do zarobków sprzed 1980 r., rzadko sygnalizowano trudności z uzyskaniem ich potwierdzenia.

Problem z udokumentowaniem tych zarobków powstał w 1999 r., kiedy to weszła w życie ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wprowadziła ona bowiem możliwość wskazywania do podstawy wymiaru emerytur i rent – zarówno nowo przyznawanych, jak też przeliczanych – zarobków z 20 lat kalendarzowych poprzedzających rok zgłoszenia wniosku o świadczenie, dowolnie wybranych z całego okresu pracy zawodowej (podlegania ubezpieczeniu).

Wina w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10657

Wydanie: 10657

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament