Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ludzkie względy mogą nakazać zapłatę z polisy

24 stycznia 2017 | Prawo | Marek Domagalski

Odmowa zapłaty ubezpieczenia z powodu rażącego niedbalstwa wymaga zbadania, czy za zapłatą nie przemawiają względy słuszności. MAREK DOMAGALSKI

Najnowszy wyrok Sądu Najwyższego wskazuje na większą odpowiedzialność firm ubezpieczeniowych wobec ubezpieczonych. Zasadą jest, że firma ubezpieczeniowa odpowiada za szkodę ubezpieczeniową. Wolna jest od odpowiedzialności, jeśli ubezpieczony wyrządził szkodę umyślnie – co należy do rzadkości. Częściej zdarza się rażące niedbalstwo i wtedy odszkodowanie też się nie należy, chyba że umowa lub ogólne warunki ubezpieczenia stanowią inaczej albo jego zapłata odpowiada w danych okolicznościach względom słuszności (art. 827 kodeksu cywilnego). Takie sytuacje są dość częste, np. posiadacz auta zostawia kluczyki czy dowód rejestracyjny i akurat wtedy dochodzi do kradzieży.

Zamieszanie ochroniarzy

Podobnie było w sprawie kradzieży z sejfu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10657

Wydanie: 10657

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament