Poszkodowany kierowca może dostać odszkodowanie z ZUS
Po wypadku komunikacyjnym związanym z pracą, można się ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie. Nie przysługuje ono, gdy wyłączną przyczyną zdarzenia była zawiniona przez pracownika nieprawidłowa technika jazdy, nienależyta obserwacja drogi, czy inne nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego.
Ryszard Sadlik
Wypadek samochodowy może być uznany za wypadek przy pracy. Nie zawsze jednak ubezpieczonemu przysługują z tego tytułu świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego.
Ważne okoliczności
Definicję wypadku przy pracy określa art. 3 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 1242 ze zm.; dalej: ustawa). Przyjmuje się, że pracownik uległ wypadkowi przy pracy, gdy doszło do nagłego zdarzenia wywołanego przyczyną zewnętrzną, powodującą uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą, tj.:
1) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
2) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,
3) w czasie pozostawania podwładnego w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
Na równi z wypadkiem przy pracy – w zakresie uprawnień do świadczeń określonych w ustawie – traktuje się wypadek, któremu pracownik uległ w czasie podróży służbowej w innych okolicznościach, chyba że wypadek został spowodowany postępowaniem delegowanego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta