Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sieć wodociągowo-kanalizacyjna z prewspółczynnikiem

24 stycznia 2017 | Administracja | Agnieszka Bieńkowska

Skoro sieć wodociągowo-kanalizacyjna jest wykorzystywana przez urząd gminy i jej jednostki budżetowe, a wykonywana przez ten urząd i te jednostki działalność jest w pewnym zakresie „inną niż gospodarcza", to przepisy o prewspółczynniku będą miały zastosowanie.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi rozstrzygnął w interpretacji z 9 stycznia 2017 r. (1061-IPTPP3.4512.633.2016.2.ALN) kwestię stosowania prewspółczynnika przy odliczeniu VAT naliczonego od wydatków związanych z utrzymaniem i rozbudową sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Z wnioskiem o interpretację wystąpiła gmina. Wskazała, że w ramach jej struktury funkcjonuje zakład budżetowy prowadzący na terenie gminy działalność obejmującą świadczenie usług dostarczania wody i odprowadzania ocieków na rzecz mieszkańców, przedsiębiorstw oraz innych instytucji z terenu gminy („odbiorcy zewnętrzni"), ale także na rzecz jednostek organizacyjnych gminy (urzędu gminy oraz utworzonych przez gminę jednostek budżetowych i zakładów budżetowych - „odbiorcy wewnętrzni").

Z dniem 1 stycznia 2017 r. gmina dokona centralizacji rozliczeń VAT ze wszystkimi swoimi jednostkami organizacyjnymi, w tym z zakładem. Od momentu centralizacji, zakład nie będzie działał w charakterze odrębnego podatnika VAT, co będzie miało skutek taki, że jedynie dostawy dokonane na rzecz odbiorców zewnętrznych będą opodatkowane VAT i dokumentowane fakturami, podczas gdy odbiorcy wewnętrzni za dostarczoną wodę i odbiór ścieków będą obciążani notami księgowymi, a dokonane na ich rzecz świadczenia będą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10657

Wydanie: 10657

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament