Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wolność, równość, braterstwo

24 stycznia 2017 | Prawo | Mariusz Królikowski

Czas zerwać z oligarchiczną strukturą sądownictwa Mariusz Królikowski

Na 30 stycznia zostało zwołane nadzwyczajne zebranie przedstawicieli sędziów okręgów. To najwyższy organ przedstawicielski sędziów sądów powszechnych na szczeblu okręgu i rejonu. Głównym jego zadaniem jest wybór ośmiu członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Zebrania zawsze były zwoływane w celach wyborczych. Tym razem jest inaczej, gdyż kadencja większości sędziów w KRS kończy się za rok. Niestety, cel zebrania nie został oficjalnie podany. Można się spodziewać, że dotyczyć będzie uchwał dotyczących aktualnych problemów sądownictwa. A moim zdaniem postulaty dotyczące sądów dobrze odzwierciedla znane hasło francuskich rewolucjonistów „wolność, równość, braterstwo".

Po pierwsze – wolność

W sądach powszechnych wolność to niezależność sądów i niezawisłość sędziów. Wartości te są nieustannie zagrożone. Od lat politykom będącym u władzy niezależne sądy nieraz przeszkadzają i chętnie widzieliby zwiększenie uprawnień nadzorczych władzy wykonawczej w osobie ministra sprawiedliwości. Ci sami politycy po przejściu do opozycji stają się nagle żarliwymi obrońcami wolnych sądów. Jak słusznie zauważył jeden z uczestników Kongresu Sędziów: łatwo bronić niezależności sądów, będąc w opozycji, trudniej, sprawując władzę.

Oczywiście wolne od politycznych wpływów sądy nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10657

Wydanie: 10657

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament