Królewskie arrasy w Tykocinie
„Szturm Zamku w Tykocinie” to jedyna w kraju zimowa inscenizacja historyczna, ukazująca wydarzenia z okresu szwedzkiego potopu.
Jacek Cieślak
Stowarzyszenie Komputowa Chorągiew Stefana Czarnieckiego oraz Zamek w Tykocinie zapraszają 4 lutego na rekonstrukcję wydarzeń ze stycznia 1657 roku, kiedy tykociński zamek, znajdujący się w rękach Radziwiłłów, został zdobyty przez siły hetmana Pawła Sapiehy. W czasie potopu szwedzkiego na zamku przebywał i zmarł Janusz Radziwiłł. Za zasługi w walce z nim zamek został nadany Stefanowi Czarnieckiemu, który odbudował go i umieścił w nim swój skarbiec. Gromadzone w nim dobra, sprawiły, że jego córki należały do najlepszych partii w Rzeczypospolitej.
Zostań Kmicicem
Obejrzenie rekonstrukcji to znakomita okazja, by zwiedzić tykociński zamek zrekonstruowany na fundamentach XVI-wiecznej budowli Zygmunta Augusta. Można oglądać skrzydło południowe z basztami Turmą i Rogową oraz część skrzydła północno-zachodniego. W odbudowie jest baszta Biała i część skrzydła północnego. W zamku znajduje się muzeum, restauracja oraz pokoje gościnne.
Pierwszym historycznym właścicielem narwiańskiej wyspy, gdzie dziś stoi zamek, była bogata rodzina litewskich możnowładców Gasztołdów. Wzniesiono drewnianą warownię, która kilkadziesiąt lat później padła ofiarą zawiści sąsiadów Radziwiłłów. Kiedy rodzina wymarła w 1542 roku, jej fortunę przejęli królowie Polski i Litwy. To wtedy młody Zygmunt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta