Odwrotne obciążenie komplikuje rozliczenia w branży budowlanej
Od 1 stycznia podwykonawca kupuje towary z podatkiem od towarów i usług, ale nie ma możliwości odliczenia go z faktur zakupowych, gdyż sam wystawia fakturę bez VAT. Aby odzyskać daninę, musi wystąpić o jej zwrot. Aleksandra Trzópek Bartłomiej Piazdecki
Od 1 stycznia 2017 roku podwykonawcy muszą liczyć się z nowymi zasadami rozliczeń VAT, wprowadzonymi przez ustawodawcę jako odpowiedź na liczne nadużycia w branży budowlanej.
Zdaniem organów podatkowych zjawisko polegające na wyłudzaniu VAT przy usługach budowlanych związane jest głównie z wystawianiem faktur nieodzwierciedlających rzeczywistych transakcji, czyli tzw. faktur fikcyjnych. Jest to proceder stosowany na szeroką skalę. Służy do obniżania dochodu i w konsekwencji przyczynia się do zmniejszenia obciążeń w podatku dochodowym i do deklarowania wyższej kwoty podatku naliczonego. Ponieważ tzw. ukierunkowane kontrole podatkowe nie przynosiły spodziewanych efektów i nie przyczyniły się do zmniejszenia luki VAT w takim stopniu, w jakim pierwotnie zakładano, wprowadzono przepisy uszczelniające, mające na celu przede wszystkim poprawę ściągalności VAT.
Nowe rozwiązania uszczelniające mają przynieść wymierne rezultaty do końca 2018 roku.
W ramach pakietu uszczelniającego, wprowadzono modyfikacje dotyczące rozliczania VAT przez podwykonawców świadczących usługi budowlane.
Załącznik nr 14
Aby zawęzić rodzaje usług objętych odwrotnym obciążeniem, do ustawy o VAT dodano załącznik nr 14, gdzie zostały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta