Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Płace zaczęły rosnąć szybciej niż gospodarka

13 lutego 2017 | Ekonomia
źródło: Rzeczpospolita

Firmy w większym stopniu dzielą się zyskami z pracownikami. Jeśli jednak taka sytuacja potrwa dłużej, może to się niekorzystnie odbić na całej gospodarce.

Przeciętne wynagrodzenia w ujęciu realnym rosną szybciej niż gospodarka już drugi rok z rzędu. W 2016 r. płace okazały się wyższe niż rok wcześniej o 4,2 proc., podczas gdy PKB zwiększył się realnie tylko o 2,8 proc. – wynika z ostatnich danych GUS.

Także w ujęciu nominalnym nasze zarobki wzrosły bardziej (o 3,8 proc.) niż wartość tego, co udało się wytworzyć w gospodarce (3,2–3,4 proc.). W ciągu ostatnich 16 lat, licząc od 2000 r., taka sytuacja miała miejsce tylko pięć razy.

Kto korzysta na wzroście

– Patrząc z punktu widzenia pracujących to korzystne zjawisko – zauważa Tomasz Kaczor, główny ekonomista BGK. Bo oznacza, mówiąc w uproszczeniu, że trochę więcej zysków ze wzrostu gospodarczego trafia do kieszeni pracowników, a trochę mniej do kieszeni pracodawców. Dotychczas w Polsce udział płac w wartości PKB głównie spadał (choć w największym stopniu miało to miejsce do 2004 r.), co wytykał zresztą wicepremier...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10674

Wydanie: 10674

Spis treści
Zamów abonament