Jak urzędy skarbowe szukają pieniędzy z VAT
Pochopne złożenie przez rolnika zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R może okazać się bardzo „kosztowne". Organy dość często dążą bowiem do wielokrotnego opodatkowania tego samego zdarzenia gospodarczego. dr Irena Ożóg, Jacek Matarewicz
Ostatnimi czasy daje się zauważyć wzmożone zainteresowanie organów podatkowych opodatkowaniem VAT działalności rolniczej.
W przypadku osób fizycznych prowadzących wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie, za podatnika VAT uważa się osobę, która złoży zgłoszenie rejestracyjne na obowiązującym formularzu VAT-R (art. 15 ust. 4 ustawy o VAT). Podatnikiem VAT w związku z działalnością gospodarstwa rolnego może być tylko jeden ze współwłaścicieli. Oznacza to, że odrębnymi podatnikami VAT mogą być np. małżonkowie lub inni współwłaściciele prowadzący gospodarstwo rolne, z zastrzeżeniem, że tylko jeden z nich jest podatnikiem VAT w zakresie związanym z działalnością tego gospodarstwa. Nie ulega żadnym wątpliwościom, że wprowadzenie tych regulacji miało chronić budżet państwa przede wszystkim przed nadużyciami wynikającymi z działalności współwłaścicieli/małżonków, z których jeden posiada status rolnika ryczałtowego (zwalniając z VAT sprzedaż płodów rolnych), a drugi rozlicza VAT na zasadach ogólnych (korzystając z pełnego prawa do odliczenia VAT naliczonego). Ryzyka takich nadużyć obiektywnie nie ma, gdy każdy z ww. podmiotów rozlicza VAT na zasadach ogólnych.
Przyjmowanie od wszystkich
Praktyka dowodzi jednak, że organy podatkowe bez sprzeciwu przyjmują odrębne zgłoszenia rejestracyjne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta