Bogaci zapłacą więcej za gminny lokal
Będzie reforma najmu lokali komunalnych. Umowy mają być zawierane na pięć–dziesięć lat, a nie jak to jest dziś – na czas nieokreślony.
W międzyczasie będą sprawdzane dochody najemców. Lokatorzy, którym będzie się powodziło, dostaną podwyżkę czynszu, a ci z niskimi dochodami – obniżkę komornego.
Rząd ma ambitne plany, by rozwijać rynek najmu w ramach programu Mieszkanie+. Chce też skrócić kolejkę oczekujących na lokale komunalne. Nie jest to jednak możliwe bez zmian w przepisach. Trwają więc intensywne prace nad projektem w tej sprawie. A że dotyczy on spraw podstawowych, takich jak prawo do mieszkania, przy okazji wywołuje ogromne emocje. Chodzi o propozycje zmian do ustawy o ochronie praw lokatorów. Właśnie zakończyły się konsultacje społeczne.
Pod ich wpływem resort budownictwa postanowił połączyć wspomniany projekt noweli z innym projektem zmian, a mianowicie z ustawą o niektórych formach wspierania budownictwa mieszkaniowego.
Oba projekty dotyczą najmu lokali socjalnych, a odrębne prowadzenie prac nad nimi mogłoby doprowadzić do uchwalenia sprzecznych ze sobą przepisów. Wkrótce propozycje zmian – już jako jeden projekt – zostaną skierowane do ponownych konsultacji. Tym razem będą one bardzo krótkie (zajmą tydzień).
Umowa jednak na czas określony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta