Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobre konopie, świetny interes

13 lutego 2017 | Dobra Firma
Ewa Gryt, sprawdza zakontraktowane uprawy
źródło: materiały prasowe
Ewa Gryt, sprawdza zakontraktowane uprawy

Konopie włókniste to roślina-orkiestra, o wielu zastosowaniach. Na jej uprawę i przeróbkę postawiła firma General Hepm Marketing z Mysłowic. robert azembski

Zaczęło się 15 lat temu. – Oglądałam w telewizji film o możliwościach wykorzystania słomy konopnej do produkcji papieru. Postanowiłam wtedy, że właśnie tym chcę się zająć - wspomina Ewa Gryt, właścicielka firmy z Mysłowic, zajmującej się uprawą „dobrych" konopi. „Dobrych", bo pozbawionych halucynogennych i toksycznych związków.

– Z filmu najbardziej utkwiło mi w głowie jedno zdanie: „Z 1 hektara konopi włóknistych, które po obsianiu rosną 120 dni, zyskujemy 2,5 razy więcej celulozy do produkcji papieru, niż z rocznego przyrostu 60-letniego lasu na tym samym obszarze" – dodaje.

Ewa Gryt studiowała na krakowskiej Akademii Rolniczej. Wyjaśnia, że konopie włókniste, zwane czasem „przemysłowymi", uprawiane we właściwy sposób, nie zawierają szkodliwych substancji. Nasiona mają lecznicze właściwości, a samą słomę można wykorzystywać na wiele sposobów, nie tylko do produkcji celulozy, ale i w przemyśle drzewnym, farmaceutycznym, kosmetycznym, a nawet motoryzacyjnym.

Założona przez nią firma General Hepm Marketing jeszcze w 2011 roku rozpoczęła projekt badawczy, sfinansowany dzięki 7,5 mln zł dotacji z funduszy europejskich, którego celem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10674

Wydanie: 10674

Spis treści
Zamów abonament