Jak określić dochód przy zwolnieniu z długu podmiotu powiązanego
Podatnik musi liczyć się z koniecznością oszacowania dochodu z danego roku podatkowego, jeżeli warunki transakcji z podmiotami powiązanymi odbiegają od rynkowych.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 14 grudnia 2016 r. (III SA/Wa 2900/15).
Spółka udzieliła pożyczek podmiotowi powiązanemu. Obecnie zastanawia się nad umorzeniem zobowiązań pożyczkobiorcy w całości lub w części (mowa tu o naliczonych odsetkach), poprzez zwolnienie z długu na podstawie art. 508 kodeksu cywilnego. Ma jednak wątpliwość, czy takie umorzenie zobowiązań doprowadzi do powstania w spółce przychodu podatkowego na podstawie przepisów o cenach transferowych. Zdaniem spółki, umorzenie wierzytelności nie generuje zysku będącego efektem zapłaty ceny za zbycie praw majątkowych. Tym samym nie jest możliwe ustalenie ceny za taką operację i przeprowadzenie jej na warunkach rynkowych lub innych niż rynkowe. W związku z tym art. 11 ustawy o CIT nie powinien mieć w tym przypadku zastosowania.
Organ podatkowy w wydanej interpretacji indywidualnej uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta