Czas na niezależnych pośredników
krzysztof dresler Banki nie korzystają z okazji, aby ponownie stać się instytucjami zaufania publicznego.
Na naszych oczach toczy się dyskusja o modelu funkcjonowania rynku finansowego. W ostatnich dniach Komisja Finansów Publicznych zarekomendowała poprawkę do ustawy, która wykreśla gorąco dyskutowany zapis o prowizjach, co powoduje, że pośrednicy będą nadal mogli otrzymywać wynagrodzenie od banków-kredytodawców. Jeśli ustawa przejdzie w takim kształcie będziemy dalej żyli w świecie, w którym doradca kupującego jest opłacany przez sprzedającego. Widać tu oczywisty konflikt interesu.
W mojej ocenie obecnie wdrażana regulacja jest wielką szansą na przywrócenie bankom statusu instytucji zaufania poblicznego. Utrzymanie konfliktu interesu pośrednik-klient powoduje, że to się raczej nie uda.
Rentowność vs. zaufanie
Dlaczego ta kwestia jest tak ważna? Jak wiemy, warto być prawdomównym, uczciwym i przejrzystym, choć wiemy też, że czasem się to nie opłaca. Nie opłaca się to przede wszystkim zarządom banków oraz zarządom pośredników kredytowych. Na osobach kierujących tymi podmiotami spoczywa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta