Ryzykowne wypowiedzenie najmu mailem
Od odbiorcy oświadczenia woli wysłanego pocztą elektroniczną nie można wymagać, że zapozna się z wiadomością natychmiast, bez względu na porę dnia i nocy.
Takie stanowisko przyjęły sądy rozstrzygając spór o niezapłacony czynsz najmu i opłaty dodatkowe. Niezapłacony, bo zdaniem najemcy nienależny po rozwiązaniu umowy najmu wypowiedzianej mailem.
Z poczty synów
Anna F. prowadzi przedsiębiorstwo produkcyjno-handlowo-usługowe, czynne codziennie od godziny 7 do 15, przy czym sprzedaż jest prowadzona do godziny 17. Jak się okazało, czas otwarcia firmy miał spore znaczenie w sprawie o niezapłacony czynsz.
25 lipca Anna F. zawarła z Janem K. pisemną umowę najmu lokalu użytkowego w należącym do niej budynku. Warunki umowy strony uzgadniały telefonicznie i mailowo. Cała korespondencja od kontrahentki przychodziła do Jana K. z adresów: damian@meb.pl i cezary@meb.pl. To adresy należące do synów Anny F., prowadzących inną firmę, niepowiązaną gospodarczo z przedsiębiorstwem matki, której pomagali jedynie przy pisaniu i wysyłaniu wiadomości drogą elektroniczną.
Zgodnie z podpisaną umową najemca zobowiązał się uiszczać czynsz w wysokości 1425 zł netto, płatny z góry w terminie do 10. dnia każdego miesiąca na konto wskazane na fakturze VAT wystawionej przez Annę F. Umowa została zawarta na czas nieokreślony z możliwością jej rozwiązania przez każdą ze stron za uprzednim 2-miesięcznym okresem wypowiedzenia, liczonym od pierwszego dnia miesiąca następującego po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta