Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ryzykowne wypowiedzenie najmu mailem

03 marca 2017 | Prawo w biznesie | Dorota Gajos-Kaniewska

Od odbiorcy oświadczenia woli wysłanego pocztą elektroniczną nie można wymagać, że zapozna się z wiadomością natychmiast, bez względu na porę dnia i nocy.

Takie stanowisko przyjęły sądy rozstrzygając spór o niezapłacony czynsz najmu i opłaty dodatkowe. Niezapłacony, bo zdaniem najemcy nienależny po rozwiązaniu umowy najmu wypowiedzianej mailem.

Z poczty synów

Anna F. prowadzi przedsiębiorstwo produkcyjno-handlowo-usługowe, czynne codziennie od godziny 7 do 15, przy czym sprzedaż jest prowadzona do godziny 17. Jak się okazało, czas otwarcia firmy miał spore znaczenie w sprawie o niezapłacony czynsz.

25 lipca Anna F. zawarła z Janem K. pisemną umowę najmu lokalu użytkowego w należącym do niej budynku. Warunki umowy strony uzgadniały telefonicznie i mailowo. Cała korespondencja od kontrahentki przychodziła do Jana K. z adresów: damian@meb.pl i cezary@meb.pl. To adresy należące do synów Anny F., prowadzących inną firmę, niepowiązaną gospodarczo z przedsiębiorstwem matki, której pomagali jedynie przy pisaniu i wysyłaniu wiadomości drogą elektroniczną.

Zgodnie z podpisaną umową najemca zobowiązał się uiszczać czynsz w wysokości 1425 zł netto, płatny z góry w terminie do 10. dnia każdego miesiąca na konto wskazane na fakturze VAT wystawionej przez Annę F. Umowa została zawarta na czas nieokreślony z możliwością jej rozwiązania przez każdą ze stron za uprzednim 2-miesięcznym okresem wypowiedzenia, liczonym od pierwszego dnia miesiąca następującego po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10690

Wydanie: 10690

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament