W trosce o zachowanie płynności
Największym powodzeniem firm, nie tylko z sektora MŚP, cieszy się kredyt obrotowy. Ofert przybywa, ale ich atrakcyjność, mimo niskich stóp procentowych, spada. Warto też zwrócić uwagę nie tylko na oprocentowanie, prowizje i marże, ale również inne koszty. ewa bednarz
Bankowa oferta kredytów firmowych jest coraz większa. Przybywa zarówno długoterminowych kredytów inwestycyjnych, które pomagają powiększać majątek trwały, jak i kredytów krótkoterminowych przeznaczanych na bieżące potrzeby, takie jak: regulowanie najpilniejszych zobowiązań, faktur, płatności za usługi, sfinansowanie zapłaty VAT czy kupno niezbędnych materiałów. Kredyty te mogą być udzielone nie tylko w złotych, ale również w walutach obcych: euro, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich lub we frankach szwajcarskich.
Łatwiej w odnawialnym...
Do kredytów obrotowych należą również kredyty odnawialne i nieodnawialne w rachunku bieżącym, które są najtańszym i najszybszym sposobem pozyskania finansowania i utrzymania płynności finansowej. Udzielane są na krótkie terminy – najczęściej na rok, ale z możliwością odnawiania, a ubiegać się o nie mogą nawet firmy z niewielkim stażem. Wprawdzie start-up na wiele liczyć nie może, ale dodatkowa gotówka wzmocni płynność firmy a dobra historia konta i wzrost wpływów pozwoli w przyszłości zwiększyć limit. Największą zaletą kredytów w rachunku bankowym jest brak ustalonego harmonogramu spłat – spłaca się wtedy, kiedy firma ma takie możliwości.
– Wielkość zadłużenia można regulować w każdym miesiącu, w zależności od kondycji finansowej przedsiębiorstwa,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta