Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W trosce o zachowanie płynności

03 marca 2017 | Dobra Firma
źródło: Rzeczpospolita

Największym powodzeniem firm, nie tylko z sektora MŚP, cieszy się kredyt obrotowy. Ofert przybywa, ale ich atrakcyjność, mimo niskich stóp procentowych, spada. Warto też zwrócić uwagę nie tylko na oprocentowanie, prowizje i marże, ale również inne koszty. ewa bednarz

Bankowa oferta kredytów firmowych jest coraz większa. Przybywa zarówno długoterminowych kredytów inwestycyjnych, które pomagają powiększać majątek trwały, jak i kredytów krótkoterminowych przeznaczanych na bieżące potrzeby, takie jak: regulowanie najpilniejszych zobowiązań, faktur, płatności za usługi, sfinansowanie zapłaty VAT czy kupno niezbędnych materiałów. Kredyty te mogą być udzielone nie tylko w złotych, ale również w walutach obcych: euro, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich lub we frankach szwajcarskich.

Łatwiej w odnawialnym...

Do kredytów obrotowych należą również kredyty odnawialne i nieodnawialne w rachunku bieżącym, które są najtańszym i najszybszym sposobem pozyskania finansowania i utrzymania płynności finansowej. Udzielane są na krótkie terminy – najczęściej na rok, ale z możliwością odnawiania, a ubiegać się o nie mogą nawet firmy z niewielkim stażem. Wprawdzie start-up na wiele liczyć nie może, ale dodatkowa gotówka wzmocni płynność firmy a dobra historia konta i wzrost wpływów pozwoli w przyszłości zwiększyć limit. Największą zaletą kredytów w rachunku bankowym jest brak ustalonego harmonogramu spłat – spłaca się wtedy, kiedy firma ma takie możliwości.

– Wielkość zadłużenia można regulować w każdym miesiącu, w zależności od kondycji finansowej przedsiębiorstwa,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10690

Wydanie: 10690

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament