Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niedozwolone klauzule mogą wpływać na ważność umowy

03 marca 2017 | Dobra Firma

Jednostronna swoboda kształtowania przez bank sytuacji konsumenta zakłóca równowagę kontraktową i naraża go na dodatkowe koszty związane z kredytem. Andrzej Wesołek

Dziś już wiemy, że banki w umowach o kredyty walutowe z konsumentami stosowały niedozwolone klauzule umowne (tzw. klauzule abuzywne). Tę tezę potwierdzają wyroki sadów powszechnych i stanowiska Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Rzecznika Finansowego związane ze sprawami indywidualnymi.

Wpływ na kurs

Sądy coraz częściej stwierdzają, że przywłaszczane przez banki prawo do ustalania kursu zakupu i sprzedaży waluty kredytu na podstawie bliżej nieokreślonych przesłanek, których w obiektywny sposób nie może zweryfikować kredytobiorca, stanowi klauzulę abuzywną (niedozwoloną) – sygn: akt XVII AmC 426/09 sygn. i akt VI ACa 420/11. Banki mogą w sposób całkowicie dowolny ustalać wysokość kursów walut, osiągając w ten sposób znaczne korzyści finansowe. Ustalenie, że część zapisów umowy kredytowej stanowi klauzule niedozwolone powoduje, w pewnych przypadkach:

- niezwiązanie stron abuzywnymi postanowieniami umownymi,

- nieważność całej umowy.

Niezwiązanie stron abuzywnymi postanowieniami umownymi wynika wprost z art. 3851 § 1 i 2 k.c. Zgodnie z § 2 tego przepisu: „Jeżeli postanowienie umowy zgodnie z § 1 nie wiąże konsumenta, strony są związane umową w pozostałym zakresie. Zauważyć także należy, że art. 3851 k.c. stanowi implementację do polskiego porządku prawnego dyrektywy Rady 93/13/EWG z 5...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10690

Wydanie: 10690

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament