VAT zagraża kondycji polskich firm
Ostatnie zmiany w podatku od towarów i usług mogą uderzyć w uczciwych przedsiębiorców i spowodować zachwianie ich płynności finansowej – pisze ekspert.
Analiza zmian przeprowadzonych w systemie VAT daje uzasadnione podstawy do twierdzenia, że deklaracje o wspieraniu przedsiębiorczości oraz polskich przedsiębiorców nie odpowiadają wprowadzonym do ustawy o VAT od 1 stycznia 2017 r. regulacjom w zakresie zwrotu różnicy tego podatku.
W walce z oszustami VAT resorty rozwoju i finansów mają niewątpliwie trudne zadanie, by wprowadzane rozwiązania przeciwko przestępcom nie uderzały w uczciwych przedsiębiorców. Zgodnie z deklaracjami rządu walka z oszustami VAT nie powinna się negatywnie odbijać na kondycji finansowej polskich przedsiębiorców. Tymczasem nowe regulacje dają organom skarbowym potężne narzędzia, które mogą uderzać również w tych uczciwych, powodując zachwianie ich płynności finansowej, a nawet prowadzić do ich niewypłacalności. Kluczowe jest zatem, aby z narzędzi tych organy korzystały z rozwagą i odpowiedzialnością w sferze praktyki, a nie samych deklaracji.
Długotrwała weryfikacja wydłuży termin zwrotu
Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, jeżeli zasadność zwrotu podatku wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć wskazany w ustawie termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczeń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta