Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

VAT zagraża kondycji polskich firm

03 marca 2017 | Prawo | Michał Borowski

Ostatnie zmiany w podatku od towarów i usług mogą uderzyć w uczciwych przedsiębiorców i spowodować zachwianie ich płynności finansowej – pisze ekspert.

Analiza zmian przeprowadzonych w systemie VAT daje uzasadnione podstawy do twierdzenia, że deklaracje o wspieraniu przedsiębiorczości oraz polskich przedsiębiorców nie odpowiadają wprowadzonym do ustawy o VAT od 1 stycznia 2017 r. regulacjom w zakresie zwrotu różnicy tego podatku.

W walce z oszustami VAT resorty rozwoju i finansów mają niewątpliwie trudne zadanie, by wprowadzane rozwiązania przeciwko przestępcom nie uderzały w uczciwych przedsiębiorców. Zgodnie z deklaracjami rządu walka z oszustami VAT nie powinna się negatywnie odbijać na kondycji finansowej polskich przedsiębiorców. Tymczasem nowe regulacje dają organom skarbowym potężne narzędzia, które mogą uderzać również w tych uczciwych, powodując zachwianie ich płynności finansowej, a nawet prowadzić do ich niewypłacalności. Kluczowe jest zatem, aby z narzędzi tych organy korzystały z rozwagą i odpowiedzialnością w sferze praktyki, a nie samych deklaracji.

Długotrwała weryfikacja wydłuży termin zwrotu

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, jeżeli zasadność zwrotu podatku wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć wskazany w ustawie termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczeń...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10690

Wydanie: 10690

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament