Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje o dynamicznym adresie IP

03 marca 2017 | Prawo w biznesie | Joanna Matczuk Małgorzata Kurowska

W celu stwierdzenia, czy daną osobę można zidentyfikować, należy wziąć pod uwagę wszystkie sposoby, jakimi może posłużyć się administrator danych lub inna osoba w celu jej ustalenia.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Breyer vs. Republika Federalna Niemiec z 19 października 2016 r. (C-582/14) wzbudził duże zainteresowanie. Przedmiotem tego postępowania było roszczenie obywatela Niemiec o zaprzestanie przechowywania dynamicznych adresów IP sesji, gromadzonych w związku z przeglądaniem publicznie dostępnych stron internetowych prowadzonych przez służby federalne. Istotą rozstrzygnięcia było uznanie przez Trybunał, że dla dostawcy treści internetowych, dynamiczny adres IP przypisany użytkownikowi w danej sesji, może stanowić daną osobową w przypadku, gdy taki dostawca dysonuje środkami prawnymi umożliwiającymi uzyskanie dodatkowych informacji od dostawcy usługi dostępu do sieci pozwalających na identyfikację tego użytkownika

Możliwości identyfikacji

W wyroku jednym z kluczowych zagadnień jest kwestia pojęcia możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej. W świetle definicji w art. 2 pkt a) dyrektywy nr 95/46/WE z 24.10.1995 r. (Dyrektywa), jest to osoba, której tożsamość można ustalić bezpośrednio lub pośrednio. Identycznym sformułowaniem posługuje się polska ustawa o ochronie danych osobowych (u.o.d.o.) w jej art. 4 ust. 1.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) o ochronie danych nr 2016/679 (RODO), które wejdzie w życie 25 maja 2018 r. posługuje się zbliżoną definicją. Jest to osoba,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10690

Wydanie: 10690

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament