Doceńmy szansę dla pogranicza
Programy transgraniczne i transnarodowe to szansa nie tylko na rozwój terenów na styku państw, ale także na współpracę tamtejszych społeczności. Artur osiecki
O programach Współpracy Transgranicznej i Współpracy Międzyregionalnej realizowanych z udziałem Polski w ramach programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej i Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa, rozmawiali uczestnicy debaty zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą".
Jak przypomniał Adam Hamryszczak, wiceminister rozwoju, mają one wielowymiarowy charakter. – Polska uczestniczy w nich od 2004 r. Ich podstawą jest partnerstwo, w tym udział w projektach co najmniej dwóch partnerów z dwóch krajów – mówił.
W okresie 2014–2020 nasz kraj uczestniczy w siedmiu programach transgranicznych, dwóch programach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa, dwóch programach transnarodowych i jednym międzyregionalnym. – I choć jako kraj zarządzamy pięcioma z tych programów (Polska–Białoruś–Ukraina, Polska–Saksonia, Polska–Rosja, Polska–Słowacja i Południowy Bałtyk), to z ich rozpoznawalnością mogłoby być znacznie lepiej. Dlatego jako resort rozwoju chcemy przybliżać je potencjalnym beneficjentom. Chcemy również, aby środowiska polonijne zaangażowały się w projekty – tłumaczył Hamryszczak.
– Te programy są ważne nie tylko z punktu widzenia rozwoju gospodarczego terenów przygranicznych, ale także dlatego, że mieszkające tam społeczności lokalne współpracują ze sobą, tworząc dobrosąsiedzkie relacje. Jest to więc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta