Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Amerykańska giełda napędzana przez euforię

03 marca 2017 | Ekonomia
Amerykańska giełda mocno rozgrzana
źródło: Rzeczpospolita
Amerykańska giełda mocno rozgrzana

Dow Jones Industrial zyskał 2 tys. punktów szybciej, niż to się zdarzyło kiedykolwiek w historii. Ale i inne indeksy biły ostatnio rekord za rekordem. hubert kozieł

Choć czwartkowa sesja na giełdzie nowojorskiej zaczęła się od niewielkich spadków, to nie powinno to zakłócić obrazu euforii panującej na rynku akcji za oceanem. Indeks Dow Jones Industrial dopiero co pobił historyczny rekord i przekroczył poziom 21 tys. pkt. Przebycie dystansu od 19 tys. pkt do 21 tys. pkt zajęło mu zaledwie 66 sesji. Nigdy wcześniej nie zdarzyło mu się skoczyć o tyle punktów w tak krótkim czasie. Dotychczasowy rekord przebycia 2 tys. pkt wynosił 186 sesji i został pobity w lipcu 2007 r., gdy Dow Jones sięgnął 14 tys. pkt. Było to wtedy, gdy rosła przedkryzysowa bańka. Przebycie dystansu między 19 tys. pkt a 20 tys. pkt zajęło temu indeksowi 42 sesje, gdy droga do 21 tys. pkt zajęła mu tylko 24 sesje. Pobity więc został rekord z 1999 r., gdy Dow Jones wzrósł z poziomu 10 tys. pkt do 11 tys. pkt.

Oczywiście mijanie przez indeks kolejnych „kamieni milowych" jest coraz łatwiejsze. Przejście od 10 tys. pkt do 11 tys. oznaczało wzrost o 10 proc., gdy zwyżka od 20 tys. pkt do 21 tys. już tylko o 5 proc. Ale wciąż możemy mówić o gorączce na rynkach. Dow Jones w lutym zyskał 4,8 proc. i przez 13 sesji z rzędu bił historyczne rekordy. Jest on już o blisko 25 proc. wyżej niż rok temu i o 18 proc. wyżej niż w listopadowym, przedwyborczym dołku. Rekord za rekordem biją też S&P500 i Nasdaq.

Wiara w Amerykę

– Rozmaite wskaźniki pokazują,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10690

Wydanie: 10690

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament