O losie firm decyduje widzimisię urzędnika
Wykreślony podatnik wróci do rejestru VAT, jeśli przekona fiskusa. Chyba że wcześniej jego biznes upadnie.
O tym, czy przedsiębiorca może ponownie zostać wpisany do bazy podatników VAT, zdecyduje naczelnik urzędu skarbowego. Wynika tak z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie „Rzeczpospolitej" w sprawie, która wzbudza liczne kontrowersje. Chodzi o nowe sposoby walki z oszustami podatkowymi, jakie skarbówka zyskała od 1 stycznia. Może z urzędu wykreślić firmę z rejestru VAT, bez konieczności informowania jej o tym.
– Wykreślenie oznacza usunięcie podatnika z bazy online, która ma ułatwiać weryfikację kontrahenta, zwłaszcza przed dokonaniem zakupu – wyjaśniło w swojej odpowiedzi Ministerstwo Finansów.
– Konsekwencją wykreślenia może być upadłość biznesu. Firma, której nie ma w bazie, staje się niewiarygodna dla kontrahentów – ostrzega Dorota Pokrop, doradca podatkowy, partner w EY.
Udowodnić istnienie
Przedsiębiorcy mają wątpliwości, czy i na jakich zasadach można do rejestru wrócić. Przepisy tych wątpliwości nie wyjaśniają. Ministerstwo zaś twierdzi, że zależy to od powodu, dla którego fiskus usunął firmę z bazy. W większości przypadków nie trzeba składać ponownie zgłoszenia rejestracyjnego, ale przekonać urząd, że jego decyzja była niesłuszna. Dotyczy to m.in. firm, które skarbówka wykreśliła, gdyż uznała, że nie istnieją, nie mogła się z nimi skontaktować czy też dane w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta