Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żadnego rozwodu nie będzie

03 marca 2017 | Kraj | Jędrzej Bielecki
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa

Wielka Brytania jest ważnym partnerem Polski i chcemy, by tak zostało – mówi eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

Rzeczpospolita: Beata Szydło i Theresa May postanowiły powołać polsko-brytyjskie forum obywatelskie. Czemu ma ono służyć?

Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego: Wielka Brytania podjęła decyzję o opuszczeniu Unii Europejskiej, ale przecież dalej będzie bardzo ważnym partnerem gospodarczym, militarnym w NATO, a także politycznym Polski. Stąd też wszelkie inicjatywy, nie tylko polityczne, ale także takie jak ta – obywatelskie, grupujące naukowców, ludzi kultury i sztuki, dziennikarzy, społeczników, działaczy organizacji pozarządowych – budują mosty w momencie, kiedy to jest najbardziej potrzebne. W czasie wizyty premier Szydło w Londynie, gdy towarzyszyła jej duża grupa ministrów – największa w historii pobytów szefa polskiego rządu w Wielkiej Brytanii – została podjęta decyzja o powołaniu Polsko-Brytyjskiego Forum Obywatelskiego. Ze strony brytyjskiej jego współprzewodniczącym jest wybitny polityk, niezwykle doświadczony były minister spraw zagranicznych i obrony w rządach Margaret Thatcher i Johna Majora sir Malcolm Rifkind. Z naszej strony współprzewodniczącym jestem ja. Gdy trwa proces dezintegracji w Europie, staramy się działać na rzecz integracji.

Unia nadawała ramy polsko-brytyjskiej współpracy. Jak to będzie wyglądało po Brexicie?

To jest w jakiejś mierze randka w ciemno. Przez 13...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10690

Wydanie: 10690

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament