Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy organ przyzna się do błędu i uchyli własne rozstrzygnięcie

10 kwietnia 2017 | Podatki | Grzegorz Wachołek

Od 1 marca br. od decyzji naczelnika urzędu celno-skarbowego można się odwołać... do naczelnika urzędu celno-skarbowego. Wyłącza to potencjalną możliwość szybkiego zamknięcia sprawy, którą faktycznie będzie mógł zweryfikować jedynie sąd.

Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 221a § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa (obowiązującym od 1 marca 2017 r.), w przypadku wydania decyzji w pierwszej instancji przez naczelnika urzędu celno-skarbowego, odwołanie od niej rozpatruje ten sam organ podatkowy, stosując odpowiednio przepisy o postępowaniu odwoławczym. Podobną treść zawiera art. 83 ust. 6 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Zasada ta wzbudza uzasadnione kontrowersje i jest formą kompromisu, na jaki zdecydował się ustawodawca. W pierwotnych projektach ustawy o KAS przewidziano bowiem bardziej radykalne rozwiązanie, przewidujące, że od decyzji naczelnika urzędu celno-skarbowego nie przysługuje żadne odwołanie i możliwa jest jedynie skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego. W uzasadnieniu do projektu ustawy można znaleźć argumentację, że wcześniejsze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10722

Wydanie: 10722

Spis treści
Zamów abonament