Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Usługi świadczone na portalu internetowym ze stawką 23 proc.

10 kwietnia 2017 | Podatki | Piotr Kochanecki

Umożliwienie internautom korzystania z narzędzi dostępnych w ramach serwisu internetowego za wynagrodzeniem w postaci prowizji jest usługą i podlega opodatkowaniu.

Tak uznała Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 27 lutego 2017 r. (1462.IPPP1.4512. 1094.2016.1.EK).

Spółka zamierza założyć portal internetowy, którego jednym z elementów będzie możliwość wymiany środków pieniężnych (w euro) na żetony. Z tytuły tej wymiany spółka będzie pobierać prowizję jako wskazany procent wartości wymienianych środków pieniężnych. Żetony będą miały postać wyłącznie wirtualną i będą jednostką rozrachunkową stosowaną na portalu do przeprowadzania rozliczeń z innymi użytkownikami. W ramach portalu użytkownicy będą mogli zawierać pomiędzy sobą zakłady towarzyskie. Spółka nie będzie ich stroną, lecz będzie pobierać wynagrodzenie za zawarcie zakładu w postaci prowizji od jego wartości. Po rozstrzygnięciu zakładu pula zakładu pomniejszona o pobraną przez spółkę prowizję będzie przekazywana użytkownikowi, który wygrał zakład. Użytkownik będzie miał prawo do odwrotnej wymiany posiadanych żetonów na środki pieniężne. Spółka zwróciła się do organów podatkowych z pytaniami:

- czy świadczone przez nią usługi udostępniania narzędzi do zawierania zakładów towarzyskich są opodatkowane VAT w Polsce,

- jaka stawka ma do nich zastosowanie,

- jaki jest moment powstania obowiązku podatkowego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10722

Wydanie: 10722

Spis treści
Zamów abonament