Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Połączenie wierzyciela i dłużnika wyklucza ulgę na złe długi

10 kwietnia 2017 | Podatki | Piotr Kępisty

Na skutek połączenia podmiotów wygasają między nimi wszelkie zobowiązania z tytułu dostaw towarów i świadczenia usług. Nie dochodzi w takim przypadku do uregulowania należności, więc żadna ze spółek nie robi korekty podatku.

Piotr Kępisty

Przepisy o uldze na złe długi w VAT dotyczą zasadniczo transakcji między dwoma podmiotami. Może się jednak zdarzyć, że po zastosowaniu ulgi na złe długi dojdzie do połączenia osób prawnych, które dotychczas występowały wobec siebie jako dłużnik i wierzyciel. Takie połączenie ma istotny wpływ na rozliczenie VAT w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności.

W świetle art. 89b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150. dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Z normy tej wynika obowiązek dłużnika pomniejszenia odliczonej kwoty podatku naliczonego w przypadku nieuregulowania należności. Z obowiązkiem tym połączone jest również uprawnienie wierzyciela do skorygowania podstawy opodatkowania oraz podatku należnego (do pomniejszenia kwoty podatku należnego). Regulacja ta ma na celu zmobilizować nabywców towarów i usług do regulowania należności. Jednocześnie pozwala wierzycielowi skorygować rozliczenie podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności, a więc...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10722

Wydanie: 10722

Spis treści
Zamów abonament