Najem maszyn budowlanych bez podatku u źródła
Funkcję jezdną maszyn budowlanych należy traktować jako dodatkową, umożliwiającą wykorzystywanie ich w budownictwie. Nie sposób ich także uznać za środki transportu z uwagi na to zastosowanie.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 2 lutego 2017 r. (III SA/Wa 430/16).
Spółka realizuje w Polsce kontrakt budowlany. W tym celu wykorzystuje maszyny i urządzenia budowlane, najmowane m.in. od podmiotów zagranicznych z państw członkowskich Unii Europejskiej. Maszyny te są przeznaczone do robót ziemnych, budowlanych, przy budowie infrastruktury drogowej i nie posiadają innego ogólnego zastosowania. Powstała wątpliwość, czy wypłaty należności za najem maszyn i urządzeń budowlanych na rzecz kontrahentów z siedzibą na terenie innych państw członkowskich UE będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym, pobieranym przez płatnika „u źródła". Zdaniem spółki, wynajmowane maszyny budowlane nie są urządzeniami przemysłowymi w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. Nie są one również środkami transportu, czyli kategorią figurującą w Klasyfikacji Środków Trwałych. W związku z tym wypłaty należności za najem tych maszyn nie są dochodami za użytkowanie urządzeń przemysłowych, których dotyczy ww. przepis, ale przychodem podlegającym ogólnym zasadom opodatkowania, zgodnie z ustawą o CIT.
Organ interpretacyjny nie podzielił poglądu, że urządzenie przemysłowe to wyłącznie takie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta