Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najem maszyn budowlanych bez podatku u źródła

10 kwietnia 2017 | Podatki | Wojciech Kańtor

Funkcję jezdną maszyn budowlanych należy traktować jako dodatkową, umożliwiającą wykorzystywanie ich w budownictwie. Nie sposób ich także uznać za środki transportu z uwagi na to zastosowanie.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 2 lutego 2017 r. (III SA/Wa 430/16).

Spółka realizuje w Polsce kontrakt budowlany. W tym celu wykorzystuje maszyny i urządzenia budowlane, najmowane m.in. od podmiotów zagranicznych z państw członkowskich Unii Europejskiej. Maszyny te są przeznaczone do robót ziemnych, budowlanych, przy budowie infrastruktury drogowej i nie posiadają innego ogólnego zastosowania. Powstała wątpliwość, czy wypłaty należności za najem maszyn i urządzeń budowlanych na rzecz kontrahentów z siedzibą na terenie innych państw członkowskich UE będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym, pobieranym przez płatnika „u źródła". Zdaniem spółki, wynajmowane maszyny budowlane nie są urządzeniami przemysłowymi w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. Nie są one również środkami transportu, czyli kategorią figurującą w Klasyfikacji Środków Trwałych. W związku z tym wypłaty należności za najem tych maszyn nie są dochodami za użytkowanie urządzeń przemysłowych, których dotyczy ww. przepis, ale przychodem podlegającym ogólnym zasadom opodatkowania, zgodnie z ustawą o CIT.

Organ interpretacyjny nie podzielił poglądu, że urządzenie przemysłowe to wyłącznie takie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10722

Wydanie: 10722

Spis treści
Zamów abonament