Instytut w rezydencji
W pałacu w Balicach bywali królowie i prezydenci. Teraz upominają się o niego Radziwiłłowie.
Podkrakowskie Balice kojarzą się z lotniskiem. Tymczasem wystarczy zjechać z autostrady, by wśród drzew odkryć pałac z pięciohektarowym parkiem. Dziś to siedziba dyrekcji Instytutu Zootechniki i popularne miejsce na romantyczne wesela. Mury pałacu kryją jednak w sobie niejedną tajemnicę. Dawna rezydencja Radziwiłłów ma bowiem bogatą historię, której korzenie sięgają aż XIV w.
Czas świetności i potopu
Pierwszy pałac w Balicach wybudował w 1518 r. Jan Boner, bankier króla Zygmunta Starego, jeden z bogatszych w tamtych czasach ludzi. Po jego śmierci rezydencja przeszła w ręce rodu Firlejów. Odnowili i powiększyli pałac. Urządzili też ogród, który zachwycał ich gości. Do Balic przyjeżdżali zaś uczeni oraz arianie. W pałacu zatrzymał się również jeden z bardziej znanych europejskich protestantów: Jan Łaski. 17 lutego 1574 r. Jan Firlej z wielką pompą podejmował tutaj króla Henryka Walezego. To nie była jedyna wizyta tego władcy w tym miejscu. Wkrótce zawitał tu ponownie, by trzymać do chrztu syna Jana Firleja – Henryka, przyszłego arcybiskupa gnieźnieńskiego oraz prymasa. Po śmierci Jana Firleja pałac odziedziczył Mikołaj Firlej, wojewoda krakowski. W 1592 r. przyjmował w Balicach Annę Austriaczkę, narzeczoną króla Zygmunta III. Ciężkie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta