Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostatni taki rok deweloperów

10 kwietnia 2017 | Ekonomia
Czołówka branży bije rekordy
źródło: Rzeczpospolita
Czołówka branży bije rekordy

Pierwszy kwartał był dla sprzedawców mieszkań znakomity, cały rok może im przynieść kolejny rekord. A potem będzie hamowanie.

adam roguski

Niemal wszystkie notowane na giełdzie przedsiębiorstwa deweloperskie podały już wyniki sprzedaży mieszkań w I kwartale 2017 r. Prawie wszyscy z tego grona pochwalili się dwucyfrową dynamiką wzrostu, a wiele przedsiębiorstw raportowało nawet, że kwartalna sprzedaż była najlepsza w historii. Jeśli tendencje z tego okresu się utrzymają, cały rok może być lepszy niż rekordowy ubiegły.

Kluczem poziom stóp

– W naszym scenariuszu bazowym zakładamy, że w tym roku sprzedaż mieszkań na krajowym rynku pierwotnym będzie lekko niższa niż w rekordowym dla branży 2016 r. Jednak najwięksi gracze, z dużymi bankami ziemi, będący w stanie szybko uzupełniać ofertę, wypadną znacznie lepiej niż reszta rynku i dla nich może to być rok dalszego wzrostu sprzedaży – komentuje Cezary Bernatek, analityk Haitong Banku. – Liczba lokali sprzedanych przez deweloperów giełdowych w I kwartale potwierdza to założenie: zdecydowana większość spółek odnotowała mocną dynamikę wzrostu, wiele osiągnęło rekordowy wynik.

Jak może wyglądać kolejny rok? – Trudno o jednoznaczne prognozy. W naszym scenariuszu założyliśmy umiarkowany spadek sprzedaży względem 2017 r., przede wszystkim z uwagi na zakładaną podwyżkę stóp procentowych – mówi Bernatek. – To może wpłynąć na zmniejszenie popytu na mieszkania kupowane w celach inwestycyjnych. Jednocześnie nie wydaje się, by podwyżka miała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10722

Wydanie: 10722

Spis treści
Zamów abonament