Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostatni taki rok deweloperów

10 kwietnia 2017 | Ekonomia
Czołówka branży bije rekordy
źródło: Rzeczpospolita
Czołówka branży bije rekordy

Pierwszy kwartał był dla sprzedawców mieszkań znakomity, cały rok może im przynieść kolejny rekord. A potem będzie hamowanie.

adam roguski

Niemal wszystkie notowane na giełdzie przedsiębiorstwa deweloperskie podały już wyniki sprzedaży mieszkań w I kwartale 2017 r. Prawie wszyscy z tego grona pochwalili się dwucyfrową dynamiką wzrostu, a wiele przedsiębiorstw raportowało nawet, że kwartalna sprzedaż była najlepsza w historii. Jeśli tendencje z tego okresu się utrzymają, cały rok może być lepszy niż rekordowy ubiegły.

Kluczem poziom stóp

– W naszym scenariuszu bazowym zakładamy, że w tym roku sprzedaż mieszkań na krajowym rynku pierwotnym będzie lekko niższa niż w rekordowym dla branży 2016 r. Jednak najwięksi gracze, z dużymi bankami ziemi, będący w stanie szybko uzupełniać ofertę, wypadną znacznie lepiej niż reszta rynku i dla nich może to być rok dalszego wzrostu sprzedaży – komentuje Cezary Bernatek, analityk Haitong Banku. – Liczba lokali sprzedanych przez deweloperów giełdowych w I kwartale potwierdza to założenie: zdecydowana większość spółek odnotowała mocną dynamikę wzrostu, wiele osiągnęło rekordowy wynik.

Jak może wyglądać kolejny rok? – Trudno o jednoznaczne prognozy. W naszym scenariuszu założyliśmy umiarkowany spadek sprzedaży względem 2017 r., przede wszystkim z uwagi na zakładaną podwyżkę stóp procentowych – mówi Bernatek. – To może wpłynąć na zmniejszenie popytu na mieszkania kupowane w celach inwestycyjnych. Jednocześnie nie wydaje się, by podwyżka miała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10722

Wydanie: 10722

Spis treści
Zamów abonament