Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Specjalista od marketingu odpowie za zaległości podatkowe spółki

10 kwietnia 2017 | Podatki

To, że członek zarządu nie ma wiedzy o stanie finansów spółki, nie wpływa na jego ewentualną odpowiedzialność za jej niezapłacone należności na rzecz fiskusa.

Jakub Nowacki, Marcin Palusiński

Według ordynacji podatkowej, odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe spółek kapitałowych rozciąga się na wszystkich członków zarządu pełniących swoje obowiązki w chwili powstania zaległości podatkowej. Co do zasady, odpowiedzialność członków zarządu jest solidarna, a więc organ podatkowy jest uprawniony do dochodzenia całości zaległości podatkowej od każdej osoby zasiadającej w zarządzie, niezależnie od tego jaki faktycznie był zakres jej obowiązków.

W przeciwieństwie do odpowiedzialności karnej skarbowej, nie jest również konieczne udowodnienie winy członka zarządu - jego odpowiedzialność jest obiektywna. Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 6 marca 2003 r. (Sa/Bd 85/03): „Dla orzeczenia odpowiedzialności członka zarządu spółki organ podatkowy jest obowiązany wykazać jedynie okoliczność pełnienia obowiązków członka zarządu w czasie upływu terminu płatności zobowiązania podatkowego, które przerodziło się w dochodzoną zaległość podatkową spółki oraz bezskuteczność egzekucji przeciwko spółce, ciężar wykazania którejkolwiek okoliczności uwalniającej od odpowiedzialności spoczywa bowiem na członku zarządu".

Niezależnie od zakresu obowiązków

Nawet gdy członek zarządu, zgodnie z wewnętrznym podziałem kompetencji, jest odpowiedzialny wyłącznie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10722

Wydanie: 10722

Spis treści
Zamów abonament