Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czarna magia i zbójnicy

10 kwietnia 2017 | Życie Krakowa i Małopolski | Jacek Cieślak
Pieskowa Skała jest atrakcją turystyczną nie tylko dla Małopolan i Ślązaków.
autor zdjęcia: Anna Stankiewicz
źródło: Wawel
Pieskowa Skała jest atrakcją turystyczną nie tylko dla Małopolan i Ślązaków.
„Porwanie Sabinek” – Eugene Delacroix. Jeden z najważniejszych obrazów w Pieskowej Skale.
autor zdjęcia: Stanisław Michta
źródło: Wawel
„Porwanie Sabinek” – Eugene Delacroix. Jeden z najważniejszych obrazów w Pieskowej Skale.

Zjawiskowa lokalizacja, renesansowy wdzięk oraz wybitne eksponaty sprawiają, że zamek Pieskowa Skała stanowi wymarzony cel artystyczno-historycznych wypraw.

Zrealizowany w ostatnich latach międzynarodowy projekt konserwatorski, zakończony ledwie rok temu, sprawił, że w Pieskowej Skale imponują nie tylko wnętrza i ekspozycje, ale także sposób ich prezentacji. Lśni jak nowa elewacja korpusu głównego, murów, bastionów oraz dziedzińca krużgankowego.

Kto w najbliższym czasie nie będzie miał okazji przekonać się o tym na własne oczy, może skorzystać ze zdigitalizowanych zbiorów, interaktywnych prezentacji multimedialnych, filmów, wizualizacji oraz gier o charakterze promocyjno-dydaktycznym. Choć to przecież tylko namiastka wizyty we wspaniałym, historycznym obiekcie, który działa pod kuratelą Zamku Królewskiego na Wawelu – jako jego oddział. Dlatego warto zobaczyć wszystko na własne oczy.

Rodzina Szafrańców

Kiedy pięćdziesiąt lat temu tworzono zamkowe muzeum, zrezygnowano z koncepcji rekonstrukcji wnętrz, również dlatego, że wyposażenie nie zachowało się, a zapisów ikonograficznych, na podstawie których można było dokonać rekonstrukcji, brakowało. Jednocześnie stało się to powodem utworzenia stałej wystawy poświęconej dziejom Pieskowej Skały.

Mieści się w sali skrzydła bramnego, a wybór miejsca nie jest przypadkowy – w glifie jednego z okien zachowało się autentyczne manierystyczne malowidło....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10722

Wydanie: 10722

Spis treści
Zamów abonament