Osoba spisująca protokół zdecyduje co się w nim znajdzie
1 marca br. weszła w życie ustawa o KAS. Obawy przedsiębiorców budzi rozszerzenie uprawnień organów celno-skarbowych, a także np. kontrola w miejscu zamieszkania. Czy faktycznie mają się czego bać?
W pierwszej kolejności należy wskazać, że urzędy skarbowe w dalszym ciągu przeprowadzają kontrole podatkowe w dotychczasowym trybie i w tym zakresie sytuacja przedsiębiorców się nie zmieniła.
Przykład
Zarówno przed 1 marca, jak i po tej dacie obsługą podatników oraz weryfikacją prawidłowości ich rozliczeń zajmuje się „zwykły" urząd skarbowy działający na podstawie ordynacji podatkowej (np. Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów).
Do 28 lutego 2017 r., obok procedury uregulowanej w ordynacji podatkowej, istniały jeszcze dwa tryby:
- kontrola skarbowa uregulowana w ustawie o kontroli skarbowej oraz
- kontrola celna uregulowana w ustawie o Służbie Celnej.
Od 1 marca, obok procedury „zwykłej", istnieje kontrola celno-skarbowa wykonywana przez urzędy celno-skarbowe (np. Urząd Celno-Skarbowy w Warszawie) na podstawie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Ustawa o KAS co do zasady łączy te dwa tryby. Rozszerzone uprawnienia KAS są połączeniem i w znacznej części powtórzeniem uprawnień kontroli skarbowej i Służby Celnej. Nie oznacza to jednak, że organy z samego tego faktu mają więcej uprawnień w stosunku do przedsiębiorców.
Przykład
Uprawnienia dawnej Służby Celnej przysługują tylko w sprawach celnych prowadzonych wcześniej przez Służbę Celną, a obecnie przez urzędy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta