Decyzja o uchodźcach była zgodna z prawem
Włochy nie dały nam nawet możliwości przesłuchania ludzi wskazanych do relokacji, a żadna ze wskazanych przez służby greckie osób nie spełniła standardów, mogących zagwarantować bezpieczeństwo Polsce i Polakom – odpowiada Tomaszowi Krzyżakowi minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak
Ostatnie artykuły „Uchodźcy i postprawda" „Półprawdy PiS o relokacji" (oba 23 maja 2017 r.) oraz „Rząd pod ostrzałem na własną prośbę" (24 maja 2017 r.), które ukazały się na łamach „Rzeczpospolitej", zawierają szereg nieprawdziwych informacji, przekłamań, uproszczeń oraz nie wnikają w istotę problemu, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i Polakom.
Błędna jest informacja dotycząca liczby osób, które miałyby przyjechać do Polski. Latem 2015 r. przyjęto dwie decyzje relokacyjne (14 i 21 września), które zakładały relokację odpowiednio 40 tys. i 120 tys. osób, co daje łączną kwotę 160 tys. W ramach pierwszej decyzji relokacyjnej rząd PO–PSL zadeklarował przyjęcie 1100 osób; w ramach drugiej decyzji relokacyjnej 5082 osób.
Narzucone zobowiązania
W związku z faktem, iż w ramach drugiej decyzji pozostaje do rozdysponowania tzw. rezerwa 54 tys. miejsc zgodnie z pierwotnym aneksem, Polska musiałaby przyjąć dodatkowo 4179 osób. Łączne zobowiązania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta