Niesprawdzenie kontrahenta może oznaczać utratę prawa do odliczenia VAT
Może się zdarzyć, że budynek stoi, a mimo to fiskus i sąd uznają, że usługi budowlane nie zostały wykonane, a zaksięgowane faktury są fikcyjne co do opisanych w nich transakcji.
Oszustwa podatkowe kosztują budżet państwa miliardy złotych, więc walka z nimi jest priorytetem administracji podatkowej. W wyniku nowelizacji przepisów o VAT, od 1 stycznia 2017 r. administracja podatkowa zyskała kolejne uprawnienia, które mają jej pomóc w skutecznej eliminacji wyłudzeń. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że wielu podatników dotychczas łączyło ryzyko wystąpienia oszustwa z obrotem towarowym. Potwierdzała to praktyka administracji podatkowej oraz działania ustawodawcy, który w przeszłości wprowadził specjalne zasady rozliczeń lub specjalne zasady odpowiedzialności dla podatników sprzedających m.in. paliwa, metale szlachetne, stal, złom, czy artykuły elektroniczne. Od 1 stycznia 2017 r. odwrotne obciążenie dotyczy natomiast usług, w tym w szczególności usług budowlanych.
Branża pod szczególnym nadzorem
Branża budowlana znajduje się w obszarze szczególnego zainteresowania administracji podatkowej nie od dziś. W publikowanym corocznie Krajowym Planie Działań Administracji Podatkowej wskazuje się, że budownictwo, jako jedna z największych i najbardziej rozległych gałęzi gospodarki, jest zarazem szczególnie narażona na występowanie nieprawidłowości podatkowych (źródło: KPDAP na 2016 r.). Jednym z ryzyk w tym obszarze jest występowanie faktur, które nie dokumentują rzeczywistej sprzedaży, lecz służą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta