Jak rozliczyć import usług związanych z nieruchomościami
W przypadku zakupu usług za granicą obowiązani do rozliczenia się z polskim fiskusem mogą być ich nabywcy w Polsce. Jest tak m.in. gdy nabyta czynność została wykonana na konkretnej nieruchomości i jest z nią ściśle związana.
Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy
Miejsce świadczenia ma znaczenie
- Definicja importu usług nie odwołuje się do miejsca świadczenia usług. Czy miejsce to ma znaczenie dla ustalenia importu usług?
Tak. Przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT (zob. art. 2 pkt 9 ustawy o VAT).
Kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozliczenia VAT, w tym ustalenia czy wystąpi import usług, ma określenie miejsca świadczenia (opodatkowania) usługi. Zgodnie bowiem z zasadą terytorialności (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 2 pkt 1 ustawy o VAT) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatne świadczenie usług, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia jest terytorium kraju, tj. terytorium Polski.
Ustalenie miejsca świadczenia usług ma zatem kluczowe znaczenie dla rozpoznania importu usług, pomimo, że definicja importu usług się do niego nie odwołuje.
Nabycie usługi architektonicznej
- Jakie muszę być spełnione warunki, aby nastąpił import usług w przypadku nabycia usług związanych z nieruchomościami (np. usługi architektonicznej), do których stosuje się art. 28e ustawy o VAT?
W przypadku usług, do których stosuje się art. 28e ustawy o VAT, stosownie do art. 17 ust. 1 pkt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta