Frontem do turystów
Niedługo dla zwiedzających podwoje otworzy kolejna atrakcja – ogród botaniczny na zboczu Karczówki.
Kadzielnia, Wietrznia, Ślichowice – to miejsca, w których niegdyś znajdowały się czynne kamieniołomy. Kiedy Kielce się rozbudowały, obszary znalazły się w granicach miasta, kopalnie zostały wygaszone. Pierwsze pomysły, by je zagospodarować, pojawiały się już w PRL.
– Planowano tu nawet zbudować stadion olimpijski, gdzie mogłyby się odbywać centralne dożynki – opowiada, sięgając do historii, Andrzej Płonka z Geoparku-Kielce.
Dopiero strategiczna decyzja władz Kielc z 2003 r., po latach prac, doprowadziła do powstania kompleksu, który dziś zachwyca i przyciąga turystów. Ale nie było łatwo.
– Kiedy tu przyjeżdżaliśmy z radnymi i roztaczaliśmy nasze wizje, patrzyli z niedowierzaniem – wspomina Płonka.
Dzisiaj Geopark-Kielce oferuje liczne atrakcje. Ważnym miejscem jest Centrum Geoedukacji, zlokalizowane w obrębie rezerwatu geologicznego Wietrznia, ze ścieżkami geoturystycznymi.
– Komuś może się wydawać, że nieczynne wyrobiska to zwykłe dziury w ziemi. Tymczasem są one świadectwem historii geologicznej, tego co się działo na naszych terenach ponad 300 milionów lat temu – podkreśla Andrzej Płonka....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta