Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niemcy chcą pogłębić integrację

29 maja 2017 | Świat | Jędrzej Bielecki
Pierre Moscovici jest członkiem francuskiej Partii Socjalistycznej.
źródło: AFP
Pierre Moscovici jest członkiem francuskiej Partii Socjalistycznej.

Nie będziemy budować Unii federalnej, tylko Unię skuteczną. Polska nie powinna się tego obawiać – mówi Jędrzejowi Bieleckiemu komisarz ds. walutowych.

Chyba nikt w Brukseli nie zna lepiej oczekiwań nowego prezydenta Francji niż Pierre Moscovici. Wieloletni minister ds. europejskich, a później gospodarki i finansów Francji, był tak jak Emmanuel Macron jednym z najbliższych współpracowników poprzedniego przywódcy kraju Francois Hollande'a. Dziś jako komisarz ds. walutowych i gospodarczych jest autorem projektu głębokiego pogłębienia unii walutowej do 2025 r., który w środę przyjmie Komisja Europejska. Do tej właśnie idei Macron stara się przekonać kanclerz Angelę Merkel.

Rzeczpospolita: Emmanuel Macron został prezydentem Francji, Angela Merkel prawdopodobnie pozostanie kanclerzem po wrześniowych wyborach do Bundestagu. Głębsza integracja strefy euro jest przesądzona?

Pierre Moscovici: W każdym razie została zniesiona kluczowa blokada. W ostatnich latach obawialiśmy się przecież przejęcia władzy przez populistów, przejęcia przez nich całkowitej inicjatywy. A oni przegrali kilka ważnych bitew: o Holandię, o Austrię, a przede wszystkim, w sposób spektakularny, bitwę o Francję. I to na płaszczyźnie bardzo symbolicznej, bo tak naprawdę druga tura przekształciła się w referendum nad dwoma wizjami przyszłości Europy: Marine Le Pen, która chciała wyjścia z Unii, z euro i Emmanuelem Macronem, który z dumą niósł flagę europejską. I ta debata została rozstrzygnięta w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10761

Wydanie: 10761

Spis treści
Zamów abonament