Spółka, która przekazuje majątek wspólnikom, nie zapłaci CIT
Wydanie udziałowcom składników majątku spółki w związku z jej likwidacją nie wiąże się z powstaniem po jej stronie przychodu, ponieważ w tej sytuacji nie powstaje definitywny przyrost majątku podatnika.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 11 kwietnia 2017 r. (III SA/Wa 377/16).
Wspólnicy spółki z o.o. zdecydowali, że podejmą uchwałę o jej likwidacji, w wyniku której, po zakończeniu działalności, a w szczególności po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli, majątek spółki zostanie podzielony pomiędzy jej udziałowców. Po zakończeniu postępowania likwidacyjnego, w tym po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli, a przed wykreśleniem spółki z rejestru przedsiębiorców, w majątku spółki mogą się znajdować różnego rodzaju składniki majątkowe. Mają one zostać przekazane w naturze udziałowcom spółki. W związku z tym spółka zapytała organ podatkowy czy w przypadku likwidacji spółki, po jej stronie powstanie przychód oraz, co za tym idzie, obowiązek zapłaty CIT w związku z wydaniem udziałowcom składników majątku. Zdaniem spółki przekazanie składników majątku udziałowcom nie spowoduje powstania po jej stronie faktycznego, definitywnego przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT. Celem postępowania likwidacyjnego jest bowiem zakończenie działalności, a więc zwrot wniesionych wkładów, a nie generowanie przychodów ani powiększenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta