Sprzedaż waluty bankowi jest „wypływem” środków pieniężnych
Sprzedaż środków pieniężnych w euro jest trwałym wyzbyciem się ich. W momencie „zwrotnego" przelewu ich równoważności w walucie polskiej może dochodzić do powstawania różnic kursowych dodatnich bądź ujemnych, które stanowią przychody lub koszty.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 21 marca 2017 r. (III SA/Wa 207/16).
Spółka akcyjna na potrzeby działalności gospodarczej prowadzi rachunki bankowe zarówno w walucie polskiej (złote polskie), jak i zagranicznej (euro). W wyniku ruchu środków pieniężnych na rachunku walutowym powstałego wskutek wymiany euro na złote, może dojść do ewentualnego powstania różnic od własnych środków pieniężnych zgromadzonych w walucie obcej. Spółka zwróciła się z pytaniem do organu interpretacyjnego, czy różnice wynikające z kursu euro z dnia wpływu środków pieniężnych na rachunek walutowy w stosunku do kursu euro z dnia faktycznie zastosowanego kursu waluty z dnia wypływu tych środków związanych z wymianą euro na złote, są przychodami bądź kosztami uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15a ust. 2 pkt 3 i art. 15a ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT. W ocenie spółki, wydatkowanie środków pieniężnych w walucie obcej na cele prowadzonej działalności gospodarczej powoduje powstanie dwóch rodzajów różnic kursowych, tj. różnicy od przeprowadzonej transakcji oraz różnicy od środków własnych.
Organ podatkowy w interpretacji IPPB5/ 4510-639/15-2/IŚ nie podzielił stanowiska spółki. Dla powstania podatkowych różnic kursowych od własnych środków istotny jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta