Czy warto wystąpić o opinię zabezpieczającą
Posiadanie opinii uniemożliwia zastosowanie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, jednak wysokie koszty oraz konieczność przekazania Szefowi KAS informacji na temat działań firmy czyni z niej rozwiązanie mało popularne.
Wychodząc naprzeciw problemom, jakie w konkretnych przypadkach sprawiać będzie ocena czy dana optymalizacja już stanowi unikanie opodatkowania czy raczej mieści się w ramach racjonalnego planowania podatkowego, ustawodawca przewidział instytucję tzw. opinii zabezpieczającej. Mogą o nią wystąpić wszystkie zainteresowane daną sprawą podmioty, a przedmiotem wystąpienia mogą być zarówno czynności dopiero planowane, jak i już zrealizowane lub będące w toku.
Wnioskodawca zobowiązany został do wyczerpującego przedstawienia wszystkich istotnych okoliczności dotyczących tak zaangażowanych podmiotów, jak i samych czynności optymalizacyjnych (przepisy konkretnie wskazują niektóre ich rodzaje), a także własnego stanowiska w sprawie. Ponadto, do wniosku można dołączyć dokumenty (ta możliwość stanowi jedną z różnic opinii zabezpieczającej w stosunku do interpretacji indywidualnych). W toku postępowania, Szef Krajowej Administracji Skarbowej może prosić o dodatkowe wyjaśnienia, a nawet zorganizować spotkanie z udziałem wnioskodawcy. Finalnie, Szef KAS wydaje opinię zabezpieczającą lub odmawia jej wydania.
Wydanie opinii oznacza uznanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta