Rabaty a odwrotne obciążenie dostaw elektroniki
Jeżeli obniżka ceny powodująca, że transakcja nie przekracza ustawowego limitu 20 tys. zł, następuje po sprzedaży, dla której podatnikiem jest nabywca, to pozostaje on stroną zobowiązaną do rozliczenia VAT.
- Podatnik prowadzi działalność w zakresie handlu sprzętem elektronicznym, w tym telefonów komórkowych, laptopów oraz tabletów. Bywa, że wartość zamówień przed udzieleniem rabatem przekracza 20 000 zł netto, jednak po udzieleniu rabatu wartości tej nie przekracza. Czy jeżeli spełnione są pozostałe określone przepisami warunki, to w takim przypadku ma zastosowanie mechanizm odwrotnego obciążenia? Czy ma znaczenie kiedy (tj. przed czy po transakcji) jest przyznawany rabat? – pyta czytelnik.
Do rozliczania VAT z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług obowiązani są, co do zasady, sprzedawcy (tj. dostawcy towarów lub usługodawcy). Nie jest to jednak zasada bezwzględnie obowiązująca. W przypadkach określonych w art. 17 ust. 1 pkt 4, 5, 7 i 8 ustawy o VAT podatnikami VAT z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług są – w ramach tzw. mechanizmu odwrotnego obciążenia – nabywcy towarów i usług.
Mechanizm ten ma najczęściej zastosowanie w przypadku podlegających opodatkowaniu w Polsce czynności wykonywanych przez zagranicznych podatników, tj. podatników nieposiadających na terytorium kraju siedziby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta