Lekarze stracą pracę, pacjenci kolejkę
Leczący się w szpitalach i oddziałach, które nie weszły do sieci, poczekają na zabieg jeszcze dłużej. Część medyków pozostanie bez zatrudnienia. KAROLINA kOWALSKA Szymon Cydzik
Choć sieć objęła niemal wszystkie placówki publiczne, wiele z nich straci finansowanie kluczowych oddziałów.
Dla załogi oznacza to zwolnienia, a dla pacjentów – utratę miejsca w kolejce do planowego zabiegu. A ponieważ z sieci wypadają głównie oddziały specjalistyczne – ortopedyczne czy okulistyczne, może to wydłużyć kolejki, które już dziś są rekordowe – do operacji zaćmy i endoprotezoplastyki stawu biodrowego.
Płońsk się odwoła
Zgodnie z listami, które wczoraj opublikowały oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), do sieci nie zakwalifikowało się 319 spośród wszystkich 912 szpitali, które dotychczas miały kontrakt z NFZ. Łącznie blisko 7,9 tys. łóżek z ponad 153 tys. wszystkich. Jednak wbrew zapewnieniom urzędników z sieci wypadły nie tylko łóżka w prywatnych szpitalach jednodniowych i oddziałach szpitali publicznych nieistotnych z punktu widzenia potrzeb zdrowotnych mieszkańców. Wiele z nich to jedyne w promieniu wielu kilometrów oddziały ortopedyczne, okulistyczne czy kardiologiczne.
Na Mazowszu Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej (SPZZOZ) w Płońsku zakwalifikowano do I poziomu sieci. Ten gwarantuje placówce środki publiczne dla trzech oddziałów – chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta