Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy polskie koleje wykorzystają chińską szansę

29 czerwca 2017 | LTS
źródło: materiały prasowe

Przewozy zza Wielkiego Muru stały się łakomym kąskiem, po który sięga zagrożona bezrobociem branża. Robert Przybylski

Polityka klimatyczna Unii jest zabójcza nie tylko dla gospodarek, ale i przewoźników kolejowych. Bez węgla, który stanowi połowę ich przewozów, wpadną w poważne tarapaty, dlatego stawiają na intermodal, czyli przewozy kontenerów, najlepiej z Chin.

W Szanghaju prezes PKP Cargo Maciej Libiszewski i prezes Worldwide Logistics Group Jacky Lim podpisali w kwietniu porozumienie o zacieśnieniu współpracy i utworzeniu biura PKP Cargo w Chinach. Polski przewoźnik dotrze ze swoją ofertą poprzez 30 biur WWL do klientów z Państwa Środka.

PKP Cargo zwiększyło w pierwszym kwartale tego roku przewozy kontenerów z Chin o 95 proc. W rezultacie praca przewozowa grupy w przewozach intermodalnych wzrosła o 2 pkt proc., do 10 proc. całości. PKP Cargo przewiozła 148 tys. kontenerów i zdobyła połowę tego rynku w Polsce. W kwietniu wzrost przewozów kontenerów sięgnął 18 proc.

Dane Urzędu Transportu Kolejowego wskazują, że w tym roku praca przewozowa w pierwszym kwartale wzrosła o blisko 32 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, do 1,28 mld tkm, gdy liczba przetransportowanych jednostek powiększyła się o ponad 25 proc.

- Jednym z ważniejszych źródeł wzrostu był znaczący, wynoszący szacunkowo 100 proc., przyrost liczby pociągów obsługiwanych w korytarzu transportowym w relacji Chiny-Europa - zauważa prezes Lokoni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10787

Wydanie: 10787

Spis treści
Zamów abonament