Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Właściciele biur i sklepów nie zrzucą się na CIT wspólnoty

13 października 2017 | Prawo w biznesie | Dorota Gajos-Kaniewska

Nie można obciążać właścicieli lokali użytkowych dodatkowymi opłatami na zwiększone koszty utrzymania tylko dlatego, że od wpłat przez nich uiszczanych wspólnota mieszkaniowa musi odprowadzać podatek CIT.

To sedno wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach, który zapadł 27 lipca 2017 r. w sprawie z powództwa Cezarego N. – współwłaściciela lokalu użytkowego i członka pewnej Wspólnoty Mieszkaniowej w Katowicach.

Cezary N. otrzymał od Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych pismo informujące, że w trybie indywidualnego zbierania głosów została podjęta uchwała, którą ustalono zwiększenie obciążenia opłatami właścicieli lokali użytkowych. Jako powód podano zwiększone koszty utrzymania takich lokali wynikające z opodatkowania dochodów wspólnoty uzyskiwanych z zaliczek wnoszonych przez właścicieli lokali użytkowych. Wysokość nowego obciążenia miała być każdorazowo wyliczana co roku w terminie do 30 kwietnia, po rocznym rozliczeniu wspólnoty z urzędem skarbowym, dla każdego właściciela lokalu użytkowego odrębnie i według wskazanego w uchwale matematycznego sposobu liczenia.

Jest CIT, bo są lokale użytkowe

Cezary N. zaskarżył uchwałę do sądu, bo według niego była ona sprzeczna z art. 12 ust. 3 ustawy o własności lokali – brakowało w niej wykazania, że zwiększenie obciążenia właścicieli lokali użytkowych z tytułu wydatków związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej jest uzasadnione sposobem korzystania z tych lokali.

Sąd I instancji podzielił jednak stanowisko pozwanej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10877

Wydanie: 10877

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Styl życia

Zamów abonament