Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czyj jest Kościuszko

13 października 2017 | Świat | Rusłan Szoszyn
Tadeusz Kościuszko na akwareli Jana Styki.
źródło: agraart.pl
Tadeusz Kościuszko na akwareli Jana Styki.

Spór wokół pomnika w szwajcarskiej Solurze wywołał falę antypolskich komentarzy na Białorusi.

„Wybitnemu synowi Białorusi od wdzięcznych rodaków" – taki napis miał się pojawić pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Solurze, którego odsłonięcie zaplanowano na 21 października, w 200. rocznicę śmierci Naczelnika.

To tam Kościuszko spędził na emigracji ostatnie lata swojego życia. Napisu nie będzie, ponieważ zaprotestowała przeciwko temu polska ambasada w Bernie. Pozostanie imię, nazwisko i data urodzenia bohatera.

Napis nie do przyjęcia

Z inicjatywą upamiętnienia naczelnika powstania wystąpiło działające w Szwajcarii Towarzystwo Białoruskie, na czele którego stoi Alaksandr Sapieha. Cytowany przez białoruskie media Sapieha twierdzi, że to on był głównym sponsorem całego przedsięwzięcia. Początkowo Białorusini współpracowali z polskimi dyplomatami, nie potrafili jednak uzgodnić napisu, który odpowiadałby również polskiej stronie. Gdy polska ambasada zaprotestowała, Sapieha stwierdził, że uroczystość odbędzie się bez polskiej strony. Wtedy polscy dyplomaci zwrócili się do władz w Solurze, by spowodowały zmianę treści napisu. Szwajcarscy urzędnicy stanęli po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10877

Wydanie: 10877

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Styl życia

Zamów abonament