Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urząd broni dostawców żywności

13 października 2017 | Prawo | Szymon Cydzik

Od wejścia w życie ustawy o przewadze kontraktowej minęły trzy miesiące. Na jej podstawie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął już 12 postępowań.

Przewaga kontraktowa występuje, gdy między odbiorcą a nabywcą produktów spożywczych zachodzi znaczna dysproporcja w potencjale ekonomicznym, a strona słabsza nie ma wystarczającej możliwości sprzedaży lub kupna. Za jej nadużywanie UOKiK może nałożyć karę do 3 proc. obrotu.

Od wejścia w życie ustawy (12 lipca br.) UOKiK zajął się m. in. sprawą wzrostu cen masła (pięć postępowań) oraz nagłego spadku cen skupu jabłek w okolicach Sandomierza. Bada też relacje przetwórców mleka i producenta cukru z ich dostawcami. Na razie wszystkie postępowania prowadzone są w sprawie, a nie przeciw konkretnej firmie. Wszczęto je z urzędu, choć niekiedy zainspirowane były zawiadomieniami uczestników rynku. Prezes UOKiK podkreśla, że głównym celem jest ochrona interesu publicznego, a nie zadośćuczynienie poszczególnym przedsiębiorcom.

Takimi sprawami zajmuje się delegatura w Bydgoszczy. UOKiK współpracuje przy nich z innymi instytucjami państwowymi i naukowymi.

Wydanie: 10877

Wydanie: 10877

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Styl życia

Zamów abonament